Przy rozpoczęciu terapii wrastających lub wkręcających paznokci bardzo ważnym elementem jest diagnostyka. Paznokciom wrastającym najczęściej towarzyszy stan zapalny, który jest wywołany przez cześć paznokcia przebijającą tkanki miękkie, znajdujące się wokół płytki.

Paznokciom wkręcającym nie towarzyszy stan zapalny. Płytka paznokciowa jest zrolowana, może być dachówkowata.

Paznokcie wrastające lub wkręcające mogą być problematycznie jedno bądź dwustronnie. Przy wyborze metod do korekcji paznokci powinniśmy wybierać takie, które dadzą możliwość podniesienia tylko jednego boku paznokcia. Przykładowo, bardzo często stosowane klamry trzyczęściowe z jednakową siłą będą działać na dwie strony paznokcia. Nie ma możliwości kontroli aktywacji tylko jednej strony. Pamiętajmy o tym, że terapia paznokci klamrami ortonyksyjnymi nie kończy się na założeniu jednej klamry. Podnoszenie paznokci to proces, który możemy porównać do działania aparatu ortodontycznego – konieczne są kontrolę i przestawianie klamry w celu uzyskania pożądanego efektu.

KROK 1.

Wywiad

Jak w przypadku każdej terapii podologicznej konieczne jest przeprowadzenie konsultacji z pacjentem. Ocena co jest przyczyną bolesności, wkręcania bądź wrastania. Zaplanowanie terapii oraz przybliżenie jej przebiegu budują autorytet specjalisty oraz rozjaśniają postępowanie pacjentowi.

KROK 2.

Przygotowanie do zabiegu

W każdym przypadku powinniśmy przygotować stopy do przeprowadzanego zabiegu. Skóra powinna być odświeżona i zdezynfekowana. W tym celu używamy Remmele’s Propolis spray. Gdy mamy do czynienia ze stanem zapalnym, warto sięgnąć miejscowo po Prontoman spray, który oczyści ranę.

KROK 3.

Sondowanie

Problematyczny paznokieć powinien zostać oczyszczony ze wszelkiego typu zrogowaceń (hiperkeratoz znajdujących się w wałach paznokciowych). W tym celu używamy sondy, oczyszczając wcześniej spryskane miejsca Prontoman sprey’em, który ma również działanie zmiękczające martwy naskórek.

KROK 4.

Podcięcie wrastającej części paznokcia

Jeżeli to możliwe i konieczne, należy cęgami do wrastających paznokci podciąć wrastającą część paznokcia. Gdy nie ma możliwości lub konieczności założenia klamry, pod paznokieć aplikujemy tamponadę. Do tego idealnie nada się taśma do tamponady z cienkiej fizeliny nasączona Prontoman żelem, lub opatrunek ligasano, który dzięki swej unikalnej strukturze gąbki będzie ochraniał tkanki miękkie przed paznokciem.

Czasem konieczne jest, aby pacjent stosował środku dezynfekujące w domu. Wtedy warto polecić do domowego stosowania Prontoman żel, który utrzymuje jałowe środowisko w ranie i nie pozwala rozprzestrzeniać się różnym drobnoustrojom.

KROK 5.

Założenie klamry ortonyksyjnej

W zależności od tego z jakim przypadkiem mamy do czynienia, powinniśmy dobrać odpowiednią klamrę. Z zasady klamry drutowe dwuczęściowe ORA będą działały szybciej niż klamry klejone.

Do aplikacji klamry drutowej Ora będziemy potrzebować narzędzia:

  • Chifa szczypce do cięcia drutu
  • igłotrzymacz zaciskowy
  • szczypce okrągłe do aktywacji klamer – warto pamiętać, że oczka szczypiec powinny być jak najmniejsze, by można było zrobić haczyki dopasowane nawet do bardzo małych paznokci
  • szczypce dziobowe do klamer Ora, które są dedykowane do systemu Ora 


Czasem stosujemy terapie łączone. Początkowo podciągamy płytkę klamrą klejoną Onyclip, po to by móc później założyć klamrę drutową. Wybieramy grubość klamry Onyclip – w zależności od tego czy mamy do czynienia z cienkim czy grubszym paznokciem, odpowiednio 0,10 bądź 0,15. Do ucięcia odpowiedniego rozmiaru klamry Onyclip przydadzą nam się chifa nożyczki do cięcia Onyclip. 

Przed założeniem klamry paznokieć należy odpowiednio przygotować. Płytka powinna być obcięta (cęgi czołowe), oszlifowana (tu sprawdzą się frezy z zestawu frezów Kerpro) oraz zmatowiona (np. kamieniem białym 524 055). Po każdym założeniu klamry, aplikujemy tamponadę, którą w zależności od rodzaju albo nasączamy preparatami (Prontoman żel, Remmele’s Propolis wyciąg, masa do rekonstrukcji paznokci) lub aplikujemy samodzielnie (Ligasano).

Po założeniu klamry musimy pamiętać o przyklejeniu kropki na łączniku klamer. Do tego celu najlepiej wykorzystać Unguisan Blue light żel. Ze strzykawki wyciskamy odpowiednią ilość żelu i świecimy światłem blue light do czasu jego zastygnięcia. Klamry podtrzymywane blue light żelem dłużej się trzymają niż te, do których użyto akryl.

Gdy mamy możliwość i umiejętności możemy wykonać zabieg korekcji płytki paznokciowej Metodą Arkady. W tym celu potrzebny nam będzie zestaw Podoexpert, w którym znajdują się wszystkie konieczne do przeprowadzania takiej terapii akcesoria wraz z kostką.

Pamiętajmy, że rekonstrukcję paznokcia Metodą Arkady możemy wykonać podczas jednej wizyty, bądź rozłożyć ją na dwie do nawet trzech wizyt. Uwarunkowane to jest faktem, jak mocno paznokieć jest wkręcony oraz jaki próg bólowy ma pacjent. Przebieg terapii  przy pomocy Metody Arkady powinien być tak samo kontrolowany przez specjalistę jak zabieg klamrami ortonyksyjnymi. 

KROK 6.

Kontynuacja i zakończenie terapii

Pacjent powinien przychodzić na wizyty kontrolne regularnie, gdyż od tego uwarunkowany jest sukces terapii. Na wizytach powtarzamy czynności z rozpoczęcia terapii. Nadajemy odpowiednią aktywację klamrom, jeżeli to konieczne zakładamy opatrunki.

W przypadku końca terapii, gdy paznokieć osiągną już pożądany kształt możemy, ale nie musimy, założyć klamrę retencyjną. Taka klamra nie ma aktywacji, ale podtrzymuje paznokieć w odpowiednim kształcie.

Ważne,  aby polecić pacjentowi do domu odpowiedni środek do pielęgnacji płytki paznokciowej oraz jej okolic. Jednym z bestsellerów, który podbija gabinety specjalistycznej pielęgnacji stóp jest preparat Akileine PRO. Działa on pobudzająco na łożysko, wspomagając jego ukrwienie. Dzięki niemu paznokieć szybciej przyrasta do łożyska, które również szybciej się regeneruje.

Środkiem często zalecanym do użytku domowego jest serum kolagenowe (to konieczność po rekonstrukcji paznokci Metodą Arkady). Dzięki zawartości kolagenu oraz olejku z drzewa herbacianego paznokieć szybciej rośnie i jest odżywiony oraz zdrowszy. Gdy istnieje ryzyko infekcji warto zalecić pacjentowi spray Podo-forte. Działa on przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczo. 

Pacjenci, którzy mieli problem z wrastającym lub wkręcającym paznokciem powinni regularnie odwiedzać gabinety podologiczne w celu profilaktycznym. Podczas takich wizyt należy sprawdzać stan paznokci oraz wykonać podstawowy zabieg podologiczny.