Paznokcie są swego rodzaju wizytówką każdego z nas. Każdy chce, by były one mocne i zdrowe. Niestety czasem stan paznokci pozostawia wiele do życzenia. Przyczyn zniszczenia paznokci może być wiele, jednak efekt zwykle jest podobny – paznokcie są słabe, kruche i w dodatku się rozdwajają. Niekiedy wskutek deformacji dochodzi do ubytku paznokci. Wtedy jedynym ratunkiem jest ich rekonstrukcja.

Z artykułu dowiesz się:

 • kiedy wykonuje się rekonstrukcję paznokcia;
 • jakie są techniki rekonstrukcji paznokci.

Rekonstrukcja paznokcia to powszechnie wykonywany w gabinetach podologicznych zabieg uzdrawiający paznokcie, który pomaga przywrócić im ładny wygląd. Zabieg polega na odbudowaniu płytki za pomocą różnych technik. Poznaj najpopularniejsze techniki rekonstrukcji paznokci u stóp.

Kiedy najczęściej wykonuje się rekonstrukcję paznokcia?

Ubytek w paznokciu jest bezpośrednim wskazaniem do wykonania jego rekonstrukcji. Przyczyn powstania takiego ubytku może być wiele.

Jednym z najpopularniejszych typów pacjentów, u których wykonuje się zabieg rekonstrukcji płytki paznokcia, są osoby po mechanicznym urazie, np. mocnym uderzeniu młotkiem lub przytrzaśnięciu palca drzwiami. W takich sytuacjach zwykle powstaje krwiak podpaznokciowy, a płytka paznokcia częściowo lub nawet całkowicie odchodzi.

Rekonstrukcja paznokci u stóp wykonywana jest również u pacjentów, u których obserwuje się wrastające paznokcie. Ze względu na uszkodzoną macierz oraz łożysko płytka paznokcia nie jest w stanie naturalnie rosnąć i konieczna jest jej rekonstrukcja.

Inną przyczyną konieczności przeprowadzenia rekonstrukcji są powikłania po infekcji grzybiczej. W takich przypadkach najpierw trzeba wykonać badania mykologiczne, aby upewnić się, czy infekcja minęła. Niezwykle istotne jest bowiem wyleczenie i oczyszczenie płytki paznokcia przed wykonaniem zabiegu rekonstrukcji.

Paznokcie swoją formę i wygląd mogą zatracić także na skutek chorób. Deformacja paznokci to częsty objaw m.in. łuszczycy, niewydolności oddechowej, anemii, zaburzeń krążenia czy marskości wątroby. Zmiany w obrębie płytki paznokciowej mogą być również konsekwencją chemio- lub radioterapii.

Wskazania do rekonstrukcji paznokcia

Istnieje jeszcze mnóstwo innych powodów oprócz wyżej wymienionych do przeprowadzenia zabiegu rekonstrukcji płytki paznokcia. Jednymi z najpopularniejszych wskazań są:

 • zanik paznokcia;
 • zaburzenia wzrostu paznokcia;
 • odłączenie się paznokcia od łożyska;
 • łamliwość paznokci;
 • keratoza płytki;
 • ubytki po zabiegu usuwania odcisków podpaznokciowych;
 • dystrofie paznokciowe.

Techniki rekonstrukcji i protetyki paznokci stóp

Wyróżniamy różne techniki pozwalających zrekonstruować płytkę paznokciową u stóp:

 • lakiery wyrównujące płytkę
 • masy do rekonstrukcji paznokci
 • żele światłoutwardzalne
 • technika warstwowa - masa akrylowa + puder;
 • folia do wycisków technika Greppmayr;
 • technika fiberglas z użyciem jedwabiu;
 • fiberglas + żel;
 • pełna proteza paznokcia.

Wybór odpowiedniej techniki zależy od przypadku.

Kompendium wiedzy o technikach rekonstrukcji paznokci

Pacjenci odwiedzają gabinet podologiczny z różnych powodów. Paznokcie, z jakie najczęściej ma do czynienia podolog to m.in.:

 • paznokcie bruzdowane i łamliwe;
 • paznokcie wrastające;
 • paznokcie z uszkodzoną płytką;
 • paznokcie z objawami grzybicy;
 • paznokcie z ubytkiem;
 • paznokcie grube;
 • paznokcie z odkształceniami;
 • palce bez płytki paznokciowej.

Lakiery akrylowe – do czego służą?

Sleeki i lakiery z dodatkiem akrylu mogą być z powodzeniem wykorzystywane w stylizacji paznokci stóp. Stosuje się je do wyrównania paznokci bruzdowanych i łamliwych, z uszkodzoną płytką, jak i grubych paznokci. Lakiery akrylowe cechuje dużo wyższa trwałość w odróżnieniu od lakierów tradycyjnych. Dobrze trzymają się płytki paznokciowej, co zapewnia komfort funkcjonowania.

Czym jest żel światłoutwardzalny?

Nagelmasa jest rodzajem żelu z elastycznymi żywicami w składzie. Niektóre Nagelmasy mają dodatki substancji antygrzybiczych, cechuje je doskonała elastyczność i przyczepność. Nagelmasa utwardza się samoistnie, bez udziału światła LED czy UV.

W rekonstrukcji paznokci Nagelmasa wykorzystywana jest jako spoiwo do pękających i łamliwych paznokci. Wraz z tamponadą może być stosowana jako częściowa proteza w ubytkach paznokci.

Żele do rekonstrukcji paznokci – jak je stosować?

Do rekonstrukcji paznokci u stóp lepiej sprawdzają się substancje o dużej elastyczności, dlatego podolodzy w takich przypadkach częściej niż po akryl sięgają po żele.

Żele mające w składzie substancje antygrzybicze mogą być stosowane do rekonstruowania płytek z objawami grzybicy (po wcześniejszym ich wyleczeniu i dokładnym oczyszczeniu), jak również do płytek z ubytkami, do pękających paznokci czy płytek z odkształceniami. Ponadto żele mogą stanowić wsparcie dla klamer oronyksyjnych.

Do utwardzenia żelów potrzebne jest światło UV. W gabinetach podologicznych najlepiej sprawdzają się lampy UV tunelowe i lampy mobilne.

Jakie zastosowanie mają zimne polimery?

Masa jest czymś w rodzaju kleju, który zespaja protezy wykonane techniką Greppmayra z zastosowaniem specjalnej folii. Podolodzy nierzadko wykorzystują masę również do częściowego rekonstruowania paznokci przed zastosowaniem klamer ortonyksyjnych, gdyż stanowi mocne wsparcie płytki paznokcia.

Szybkoschnąca masa akrylowa ma wiele zalet. Idealnie przykleja się do paznokcia i łożyska, by po pewnym czasie odkleić się i umożliwić płytce prawidłowy wzrost. Jest mocna i elastyczna, nie pęka podczas chodzenia, w dodatku szybko schnie.

Technika Fiberglas – na czym polega?

Technika Fiberglas może być wykorzystywana do rekonstrukcji paznokci wrastających, łamliwych, pękających, mających odkształcenia i ubytki. Do rekonstrukcji wykorzystywany jest jedwab i resina, do której utwardzenia wykorzystywany jest rozpylany aktywator lub aktywator w pędzelku.

Dzięki metodzie Fiberglas struktura zrekonstruowanych paznokci jest bardzo mocna, choć paznokcie pozostają cienkie.

Jak wykonać protezę paznokcia według metody Eckle?

Metoda Eckle niesie pomoc osobom, które mają paznokcie z ubytkiem lub mają palce bez znacznej części płytki paznokciowej. Jest jedną z najtrudniejszych technik i wymaga dużej dokładności.

W tej metodzie podolog robi wycisk paznokcia przy użyciu masy silikonowej, łyżki i szybkoschnącego, twardego gipsu. Następnie wygniata kulkę z masy silikonowej i nakłada ją na palec, następnie przyciska ją przezroczystą łyżką Eckle. Po upływie 3 minut specjalista zdejmuje łyżkę wraz z przyklejoną masą. Silikonowa odbitka może zostać posmarowana oliwką do paznokci i wypełniona wymieszanym z wodą gipsem. W ten sposób pozyskana twarda forma pozwala ocenić podologowi stan paznokcia oraz wszystkich występujących w nim ubytków i wgłębień.

Na taki gipsowy model jako protezę według techniki Grepmayr’a można zastosować folię Erkodur. Aby negatyw paznokcia z folii nie przykleił się do gipsowego odlewu, można posmarować go oliwką do paznokci.

Technika Greppmayr – jak ją stosować?

Polega na wykorzystaniu specjalnej folii, która najpierw musi zostać podgrzana, a potem przykłada się ją do masy do wycisków, na którą dociskany jest zrekonstruowany palec gipsowy. Gdy folia ostygnie, czyli po około 4-5 sekundach, palec gipsowy może zostać wyciągnięty. Wytłoczony w sztucznej folii paznokieć wycina się i oszlifowuje, następnie przy pomocy masy akrylowej przykleja do pozostałej części paznokcia i łożyska.

Sztuczny paznokieć wykonany dzięki technice Greppmayr jest gładki, dzięki czemu można w dowolny sposób go przyozdobić. Jest jedno „ale” – technika ta może być wykorzystana jedynie u osób, które mają zachowaną przynajmniej 1/3 płytki paznokcia.

Podolog powinien znać wszystkie metody rekonstrukcji paznokci, by ocenić, która w danym przypadku sprawdzi się najlepiej.