Czwarte spotkanie Podologia w Praktyce już za nami. 7 stycznia w Warszawie mieliśmy okazję spotkać się z pasjonatami, których nie wystraszyła sroga zima i bardzo niskie temperatury. Wykład otwarcia poprowadziła Agnieszka Wróblewska, redaktor naczelna sekcji Manicure Pedicure w piśmie LNE. Tematem były trendy w branży specjalistycznej pielęgnacji stóp. Z wykładu mogliśmy dowiedzieć się o wielu ciekawostkach – traktowaniu stóp przez chińskie społeczeństwo czy postrzeganiu stóp w starożytności. Jednak kluczem było to w którym kierunku branża się rozwija dziś i jak najlepiej dostosować się (lub wyprzedzić) te zmiany.

Kolejną prelegentką była Dominika Bilik, uznana specjalistka z Wrocławia, która opowiedziała o przypadkach podologicznych niewystępujących na co dzień w gabinetach specjalistycznej pielęgnacji stóp. Pani Dominika pokazała wiele przypadków, na pozór wyglądających na proste i szybkie terapie podologiczne. Dogłębna diagnoza i indywidualne podejście do każdego pacjenta pokazały w omawianych przypadkach, że z pozoru łatwe przypadki, wcale takie nie były. Podczas wykładu wielokrotnie podkreślana była konieczność współpracy z lekarzami. Tylko dzięki temu można było uporać się z ciężkimi terapiami.

Po przerwie kawowej mieliśmy okazję wysłuchać Agnieszki Witczak, podolożki oraz wykładowczyni w katowickiej Akademii Podologii. Pani Agnieszka szczegółowo omówiła budowę oraz funkcję paznokci. Przedstawiła również etiologię powstawania chorób oraz zmian płytki paznokciowej. Jej wykład był kompleksowym wprowadzeniem do pokazu przygotowanego przez Katarzynę Rozmysłowicz.

Katarzyna Rozmysłowicz, podolog pracujący w warszwskim gabinecie Satin, przygotowała krótki wykład teoretyczny o tym, w jaki sposób sprawnie przygotować paznokieć do rekonstrukcji oraz w jakich przypadkach proteza paznokcia rzeczywiście jest wskazana. Po krótkim wprowadzeniu przeprowadzony został pokaz oczyszczania płytki do zabiegu rekonstrukcji. Pani Katarzyna na pierwszym modelu pokazała, jak wykorzystać narzędzia rotacyjne – w szczególności frezy z węglików spiekanych – do oczyszczania paznokci. Kolejnym krokiem było przeprowadzenie rekonstrukcji z nagelmassy. Kolejny przypadek wymagał zastosowania większej liczby narzędzi, w szczególności frezów. Tu odkryciem dla większości uczestników okazał się frez diamentowy (tarcza 818 050), którym w bardzo szybki sposób można skrócić płytkę paznokciową. Po udanym oczyszczeniu paznokcia Pani Katarzyna wykonała rekonstrukcję z akrylu Unguissan Classic. Podczas pokazu uczestnicy mogli dowiedzieć się o wielu nowych sposobach pracy, jednak podkreślane były również zagrożenia mogące występować przy opracowaniu zakażonej płytki paznokciowej.

Autorski wykład przygotowali Ewa i Marcin Bieleccy, właściciele firmy Kerpro – organizatora spotkań Podologia w Praktyce. Podczas prezentacji kluczowi pracownicy Kerpro, których głosy znają Państwo lepiej niż twarze, zostali przedstawieni Uczestnikom. Ewa i Marcin opowiedzieli również o nowej odsłonie Kerpro – systemach rabatowych, jakości obsługi i kompleksowym zaopatrzeniu. Bo Kerpro to coś więcej niż sklep podologiczny.

Przedstawiciel firmy Koordynacja – Mateusz Kulikowski – przybliżył temat prężnie rozwijającej się branży ortopodologicznej w Polsce. Zwrócił szczególną uwagę na konieczność holistycznej obsługi pacjenta w gabinecie podologicznym, która zakłada rozwiązywanie jak największej liczby problemów, z którymi trafiają pacjenci. Rozwiązania, które pozwalają na pełną diagnostykę postawy ciała, biomechaniki z pewnością są w stanie pomóc w wspomaganiu przebiegu leczenia pacjenta.

Wykład kończący przeprowadziła Dorota Szafarowska, podolożka pracująca w gabinecie Foot Medica. Podzieliła się z uczestnikami szeregiem przypadków ze swojej praktyki. Opowiedziała również o metodach, które dały najlepsze rezultaty terapeutyczne.

Spotkanie podologia w praktyce zgromadziło blisko 400 pasjonatów specjalistycznej pielęgnacji stóp. Wierzymy, że czas spędzony na nim był wartościowy i wniósł wiele do codziennej praktyki. Do zobaczenia za rok! W styczniu!