Opracowanie hiperkeratoz to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów w gabinetach specjalistycznej pielęgnacji stóp. Wydawać by się mogło, że usunięcie zrogowaceń jest proste i każdy pacjent może z powodzeniem wykonać to samodzielnie. Przewagą gabinetów pedicure lub podologicznych w tej materii jest fakt, że specjalista doskonale wie, ile zrogowaciałego naskórka usunąć oraz dysponuje specjalistycznymi narzędziami do bezpiecznego i skutecznego przeprowadzenia zabiegu. W przeciwieństwie do samodzielnego ścierania naskórka w domowym zaciszu, opracowanie podeszw w gabinecie sprawia, że zrogowaciała skóra jest przyjemniejsza w dotyku, daje większy komfort podczas chodzenia oraz, co najważniejsze, dużo wolniej narasta.

KROK 1.  

Wywiad/ konsultacja/ diagnostyka

Jak w każdym przypadku rozpoczęcia terapii podologicznej konieczne jest skupienie się na dokładnym wywiadzie z pacjentem. Należy poznać przyczynę, przez którą dochodzi do powstawania nadmiernych zrogowaceń. Usuwanie skutków jest bardzo istotne, jednak przewagą specjalisty powinna być też dociekliwość i umiejętność wyeliminowania przyczyny.

KROK 2.

Przygotowanie do zabiegu

Każdy zabieg rozpoczynamy od dezynfekcji i odświeżenia skóry stóp. Idealnym preparatem do odświeżenia jest Remmele’s Propolis spray, który oprócz wysokiej zawartości alkoholu posiada 11 olejków eterycznych, które doskonale minimalizują nieświeży, nieprzyjemny zapach i daje pacjentowi poczucie komfortu.

KROK 3.

Usuwanie zrogowaceń

Duże skupiska zrogowaceń najlepiej usuwać przy pomocy jednorazowego skalpela. Technika pracy skalpelem w podologii różni się od tej znanej lekarzom. Podczas pracy skalpelem ścinamy nadmiar martwego naskórka. Doświadczenie i wprawa pozwalają na bardzo szybkie przeprowadzenie takiego zabiegu. By usunąć modzele, zmiękczamy opracowywane obszar Podorapidem. Podorapid z 20% mocznikiem idealnie zmiękcza zrogowaciały naskórek, na efekty działania nie musimy długo czekać. Pracę skalpelem można rozpocząć już po kilku sekundach.

KROK 4.

Opracowanie pękających pięt

Gdy mamy do czynienia z rozpadlinami, naszym celem jest uzyskanie elastyczności w opracowanej skórze. Pęknięcia są przeważnie konsekwencją różnicy w nieprężeniach skóry. Do opracowania pękających pięt potrzebne będą zarówno frezy, jak i dłutko podologiczne. Wierzchnią warstwę zrogowaceń opracowujemy skalpelem. Do precyzyjnego działania w obrębi szczelin pomocne będzie dłutko podologiczne rozmiar 1 lub 2. Idealnie sprawdzą się również frezy:

 • 1 RS – różyczki stalowe
 • 11RS – różyczki stalowe z nacięciami – ich działanie będzie mocniejsze od 1RS
 • 801 – kulki diamentowe
 • 850 – szczelinowce diamentowe

Do oszlifowania skóry możemy użyć frezów z serii DT bądź HT lub opracować ją kapturkami ściernymi. Warto użyć dodatkowo cążek i kapturków 5.

W przypadku gdy mamy do czynienia z podrażnieniem lub raną, warto zastosować preparat, który zapobiegnie zakażeniu. Tu sprawdzi się Prontoman żel, Remmele’s Propolis wyciąg, który pozostawia przyjemny film na powierzchni skóry. Pomocny może okazać się również opatrunek Ligasano. Na wszystko możemy położyć Medicomp i zakleić plastrem bez opatrunku Omnifix.

KROK 5.

Odciążenie

W przypadku gdy istnieje konieczność odciążenia bądź amortyzacji idealnie sprawdzą się blaty do indywidualnego wycięcia. W zależności od efektu, który chcemy osiągnąć sięgamy albo po blat wełniany (odciążenie), blat dwuwarstwowy (lekkie odciążanie i amortyzacja), lub blat z pianki (amortyzacja). Odciążenie odpowiednio docinamy i przyklejamy do stopy. Takie miejsce możemy dodatkowo zabezpieczyć plastrem bez opatrunku (Omnifix lub plaster Hapla).

KROK 6.

Pielęgnacja domowa

Pamiętajmy, że odpowiednio dobrane preparaty, zalecone przez specjalistę do użytku domowego, sprawiają, że terapia jest dużo efektywniejsza. Regularne stosowanie indywidualnie dopasowanego kosmetyku sprawia, że efekty po zabiegu usuwania modzeli w gabinecie utrzymują się przez dłuższy czas.

Do stosowania w domu przy hiperkeratozach najczęściej polecamy:

 • maść na zrogowacenia – pamiętamy by aplikować ją punktowo na zrogowacenia
 • sztyft na zrogowacenia – przyjazna forma aplikacji, szczególnie polecana „leniwym” pacjentom
 • pianka z echinaceą – do smarowania całej powierzchni stóp
 • balsam z propolisem – idealny przy pękających piętach
 • krem do stóp z olejkiem miętowym

Po zabiegu usuwania zrogowaceń, modzeli oraz opracowanie pękających pięt warto zalecić również:

 • automasaż
 • rozciąganie
 • wkładki